ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Θέμα: «6ηΠανελλήνιαΗμέραΣχολικούΑθλητισμού-ΕυρωπαϊκήΗμέραΣχολικούΑθλητισμού 2019»Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας καιΔευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υ.ΠΑΙ.Θ. εναρμονίζει την 6η Πανελλήνια Ημέρα ΣχολικούΑθλητισμού2019μετηνΕυρωπαϊκήΗμέραΣχολικούΑθλητισμού2019 ηοποίαθαεορταστείτηνΠαρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019. Κεντρικόςστόχοςείναιηενεργοποίησητωνμαθητών/τριώνγιασυμμετοχήτουςσεοργανωμένεςαθλητικέςδράσειςεντόςτουσχολείου,μέσωτηςενημέρωσηςτηςμαθητικήςκοινότηταςγιαταευεργετικάοφέλητηςάθλησηςσεσυνδυασμόμετηνυγιεινήδιατροφή,μεστόχοτηναπόκτησηενόςυγιούςτρόπουζωής.Μεσύνθημα«ΑγαπώτηνΆθληση-ΑγαπώτηνΥγείαμου»προτείνεταιοισχολικέςμονάδεςναυλοποιήσουν εντός του σχολικού ωραρίου τις παρακάτω αθλητικές δράσεις (μεμονωμένα ήσυνδυαστικά):