ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤ ΤΑΞΗΣ 2020-21

ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ (2020-21)

Αγαπητά μου παιδιά της ΣΤ΄ τάξης, μια σχολική χρονιά πέρασε διαφορετική από τις άλλες. Μια χρονιά που ξεκίνησε με τη συνήθη αγωνία όλων σας για την επιστροφή στις τάξεις. Με τη μεγαλύτερη αγωνία όλων εμάς των δασκάλων σας να εντοπίσουμε σημεία ενδιαφέροντος, να σχεδιάσουμε δράσεις και να προγραμματίσουμε κινήσεις, ώστε να σας προσφέρουμε ουσιαστικά βήματα εκπαίδευσης και διαπαιδαγώγησης. Με την αγωνία να σας εφοδιάσουμε όλους και όλες εσάς, τις μαθήτριες και τους μαθητές μας, με μορφωτικά και ψυχικά εφόδια που θα σας επιτρέψουν να βρεθείτε πρωτίστως ισότιμα μα και πρωτοποριακά στην εποχή σας! Βιώσαμε και μια αναπάντεχη τροπή/ανατροπή της καθημερινότητας σε ατομικό μα και παγκόσμιο επίπεδο… Και σε αυτήν την παγκόσμια μάχη με την πανδημία, κληθήκαμε, εκπαιδευτικοί και μαθητές, να αναζητήσουμε άμεσες, νέες, πρωτοποριακές λύσεις για να ενισχυθούμε όλοι μέσα από τον ιδιαίτερο ρόλο του ο καθένας… Μέσα από την εξ αποστάσεως εκπαίδευση οι εκπ/κοί στηρίξαμε τους μαθητές μας, μα και εμείς οι ίδιοι στηριχθήκαμε από εσάς τους μαθητές μας περιμένοντας υπομονετικά στο καθημερινό διαδικτυακό σημείο συνάντησής μας τις δύσκολες ημέρες της καραντίνας. Μέσα σε αυτές τις έκτακτες και πρωτοφανείς συνθήκες και σε χρόνους ρεκόρ δράσαμε μαζί όλη η εκπ/κή κοινότητα, δάσκαλοι-μαθητές-γονείς, με υπομονή, επιμονή, ευελιξία και προσαρμοστικότητα μέχρι τέλους. Μπορεί να ακυρώθηκε μέρος των σχεδίων μας, μπορεί να φαντάζει στα μάτια μας άδικη η τροπή των πραγμάτων, μπορεί να αισθανόμαστε όλοι στενοχώρια που δεν πραγματοποιήθηκαν μέχρι το τέλος όσα υπολογίζαμε και περιμέναμε… Ας τα δούμε όμως τα πράγματα από την άλλη τους όψη… Πήρατε σίγουρα ένα μεγάλο μάθημα ζωής… Λυπάστε που δεν είμαστε όλοι μαζί για να ακουστεί πιο δυνατά το «αντίο»… Απογοητευτήκατε που δεν είχατε τη δυνατότητα τώρα στο τέλος να αγκαλιαστείτε και να «ταξιδέψετε» με το νου και την καρδιά σ’ αυτά που ζήσατε όλοι μαζί για έξι ολάκερα χρόνια…Νιώσατε πως υπάρχουν και δυσκολίες στη ζωή ή και ανατροπές σχεδίων… Βρήκατε όμως τρόπους να δώσετε τον αποχαιρετισμό σας ο ένας στον άλλον αλλά και προς το σχολείο σας… Καταλάβατε ότι ο άνθρωπος πρέπει και καταφέρνει να προσαρμόζεται στις διαφορετικές καταστάσεις που βιώνει στη ζωή του… Τον στηρίζουν η ελπίδα, οι φίλοι, οι δικοί, οι διάφοροι σημαντικοί άλλοι στη ζωή του, η ιδέες, οι στόχοι, το όραμα του για το μέλλον!!! Τίποτα δεν τελειώνει με μια αναποδιά, τέτοιες θα συναντήσει κανείς στη ζωή του πολλές… Κάθε προηγούμενο εμπόδιο που τοαφήνει πίσω του, γίνεται σκαλοπάτι για την εξέλιξή του, για ένα καλύτερο αύριο, για έναν πιο ολοκληρωμένο κόσμο… Καταλαβαίνετε με τον καλύτερο τρόπο πως η ευτυχία είναι για τον καθένα διαφορετικό πράγμα, που όμως χρειάζεται να παλέψει για να την απολαύσει. Εξάλλου δεν έχει τόσο μεγάλο νόημα ο προορισμός του καθενός... Το νόημα και την επιτυχία της ζωής αποτελούν όλα όσα αποκομίζει κατά τη διάρκεια του «ταξιδιού» του!!! Σ’ αυτά στρέψτε το μυαλό και την καρδιά σας, όλα όσα ζήσατε έξι ολόκληρα χρόνια στο Δημοτικό σχολείο σας… Αυτά είναι ο πλούτος και ο θησαυρός που θα κουβαλάτε μαζί σας περνώντας την πόρτα του επόμενού σας σχολείου, του Γυμνασίου. Τα εφόδιά σας για την ώρα είναι αρκετά. Μη μείνετε όμως μόνο σ’ αυτά! Το ταξίδι της ζωής σας συνεχίζεται παραπέρα και θα συνεχιστεί και πάλι αργότερα χωρίς σταματημό! Αυτή είναι η ζωή! Έτσι είναι η ζωή! Συλλέξτε τη «γύρη» της, έχετε σε εγρήγορση όλες σας τις αισθήσεις για να την απολαύσετε… Κάνετε τόπο στη μνήμη και στην ψυχή σας για να χωρέσουν όλα! Φροντίστε στο ταξίδι της ζωής σας να είστε ευγενείς, να αγαπάτε, να συμπεριφέρεστε με δικαιοσύνη και συμπόνοια στους άλλους, να διακρίνεστε από ανωτερότητα! Τα σημαντικότερα στοιχεία που συνθέτουν την προσωπικότητα, την ύπαρξη ολάκερη ενός ανθρώπου είναι τα συναισθήματα. Ξέρουμε όλοι ότι δεν μπορούμε να τα αγγίξουμε αλλά μόνο να τα νιώσουμε να μας κατακλύζουν και να μας διαπερνούν. Η αγάπη και η φιλία, η ευγένεια και η ευαισθησία, η αποδοχή και ο σεβασμός, η αισιοδοξία και η ειλικρίνεια, η καλοσύνη και η μετάνοια, η υπομονή και η ανθεκτικότητα αποτελούν το μεγαλύτερο θησαυρό που μπορεί να ανακαλύψει κανείς κατά τη διάρκεια του ταξιδιού της ζωής του και για τα οποία πρέπει να παλέψει ώστε να βρει τελικά την ευτυχία. Αυτή την ευτυχία που ο καθένας και η καθεμιά σας τη λογαριάζει με τον δικό του τρόπο έχετε δικαίωμα, μα και καθήκον, να την κυνηγήσετε, να την τροποποιήσετε και να τη φέρετε στα μέτρα σας, να την απολαύσετε… Από όλους εμάς τους δασκάλους σας έχετε ΧΙΛΙΕΣ ΕΥΧΕΣ, για προσωπική χαρά και ευτυχία, καλή πρόοδο και συνέχεια στις σπουδές σας, καλή τύχη στη ζωή και στις επιλογές σας!!!

«ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΤΑΞΙΔΙ ΖΩΗΣ»

Η Δ/ΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ