Οι Δράσεις του Σχολείου Μας

Οι δραστηριότητες που αναπτύσσονται στο σχολείο μας είναι πολύπλευρες και στοχεύουν στην προώθηση των κλίσεων των μαθητών, στη διεύρυνση των γνώσεων τους με βιωματικό τρόπο, στην ανάπτυξη εννοιών κοινωνικοποίησης, ομαδοσυνεργατικότητας, περιβαλλοντικής και πολιτιστικής συνείδησης. Στα πλαίσια αυτά έχουμε δημιουργήσει ομάδες με θέμα τον πολιτισμό, τον αθλητισμό, τις επιστήμες, την αγωγή υγείας, κ.α.

Το σχολείο μας κάθε χρόνο οργανώνει εκδηλώσεις και γιορτές για τις εθνικές μας επετείους για να ενθυμίσει στους μαθητές την ιστορία του τόπου μας, να προωθήσει τη δημιουργική τους ενασχόληση και την συνεργασία και την κλίση των μαθητών. Κάθε χρόνο γιορτάζουμε τις εθνικές επετείους της 28ης Οκτωβρίου και 25ης Μαρτίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Κύριοι οργανωτές των εορτασμών είναι οι ίδιοι οι μαθητές με την καθοδήγηση συνήθως ενός εκπαιδευτικού του σχολείου μας. Παράλληλα γίνεται η τελετή πρόσκλησης και ανακύρηξης Σημαιοφόρων και Παραστατών του Σχολείου, καθώς επίσης και η παράδοση του λαβάρου του σχολείου. Εκδηλώσεις εορτασμού γίνονται και για την επέτειο του Πολυτεχνείου όπου οργανώνεται κατά κύριο λόγο από τους μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων. Οι μικρότερες τάξεις του σχολείου μας αναλαμβάνουν τις εορταστικές εκδηλώσεις των Χριστουγέννων αλλά και τις εκδηλώσεις για τη λήξη του σχολικού έτους.

Το σχολείο μας, κάθε χρόνο οργανώνει εκδρομές για όλες τις τάξεις στα πλαίσια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων. Επίσης οι μαθητές συμμετέχουν ενεργά σε σχολικούς αγώνες μπάσκετ, βόλεϋ και ποδοσφαίρου.