ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ-2019/2020

10/Θ  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΩΛΟΥ

Αγαπητοί γονείς,

Η Διευθύντρια και οι Εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Μώλου σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά με υγεία και ψυχική δύναμη!

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου μας για τη χρονιά αυτή.

•   Οι μαθητές έρχονται στο σχολείο   στις 8:00 και το κουδούνι χτυπά στις 8:15.Οι γονείς παραμένουν έξω από την αυλή του σχολείου.Μετά την προσευχή και τις ανακοινώσεις της ημέρας,οι μαθητές πηγαίνουν στις τάξεις τους.
  •   Οι μαθητές να έχουν μαζί τους το πρωινό τους γεύμα,υγιεινό,όπως φρούτα,σπιτικό κέικ,κουλούρια,μπισκότα. Απαγορεύονται τα γαριδάκια,πατατάκια,έτοιμα πρόχειρα γεύματα. Αν θέλετε,μπορούν να αγοράζουν από το κυλικείο όποιο από τα επιτρεπόμενα τρόφιμα διαθέτει. Να έχουν μπουκάλι με νερό στην τσάντα τους.
  •   Το ντύσιμο των μαθητών να είναι κατάλληλο για τις σχολικές δραστηριότητες,όπως αθλητικά παπούτσια,φόρμες,άνετα ρούχα.
  •   Οι μαθητές να έχουν πάντα μαζί τους χαρτομάντιλα και υγρά μαντίλια για την προσωπική τους υγιεινή. Επίσης,πρέπει να γίνεται συχνός έλεγχος για τις ψείρες και σωματική καθαριότητα.
  •   Οι τσάντες και οι κασετίνες τους να μην είναι φορτωμένες περισσότερο από το αναγκαίο.Τα βιβλία και τα τετράδιά τους να είναι σύμφωνα με το πρόγραμμα της ημέρας.
  •   Απαγορεύονται  τα κινητά τηλέφωνα και παιχνίδια  στο σχολείο.
  •   Για την  ασφάλεια των μαθητών,απαγορεύεται η είσοδος  γονέων και κηδεμόνων στην τάξη κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.Οι γονείς θα επικοινωνούν με τους δασκάλους και θα ενημερώνονται για την πρόοδο των παιδιών τους σε ώρες και ημέρες που θα οριστεί σύμφωνα με το πρόγραμμα της τάξης.
  •   Οι μαθητές σχολάνε στις 13:15.Οι μετακινούμενοι με λεωφορείο ή ταξί θα αποχωρούν από την κεντρική είσοδο του σχολείου  και οι μαθητές που διαμένουν στο Μώλο από τη συρόμενη μέσα από το  χώρο του κλειστού γυμναστηρίου. Οι γονείς θα περιμένουν τα παιδιά τους  έξω από την αυλή του σχολείου.
  •   Οι μαθητές/μαθήτριες της Α΄τάξης θα αποχωρούν  5’ λεπτά νωρίτερα  στις 1.10 μ.μ. κατά το σχόλασμα και θα τα παραλαμβάνουν οι γονείς.
  •   Για οποιαδήποτε απορία σας μη διστάσετε να καλείτε στο τηλέφωνο του σχολείου: 22350-51229
  •   Όλοι οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Μώλου θέλουμε να γνωρίζετε ότι είμαστε πρόθυμοι να συνεργαστούμε με εσάς τους γονείς,να προσέξουμε,να εκπαιδεύσουμε,να δώσουμε αξίες και ιδανικά στα παιδιά σας.Αυτό που μας συνδέει  είναι η κοινή μας αγάπη για τα παιδιά σας,τους μαθητές μας.

και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου